Upravit stránku

Naučte se pracovat s jedním z nejúspěšnějších prodejních kanálů na internetu aneb Jak fungují zbožové srovnávače (1. část)

Víte, jak pracovat se zbožovými srovnávači, abyste na tom jako prodejci vydělali? Přečtěte si úvodní díl malého seriálu, dozvíte se, jak srovnávače fungují a kolik tyto služby stojí.

Internet je plný lidí, kteří chtějí nakupovat co možná nejlevněji a za těch nejvýhodnějších podmínek. Probírat se stovkami podobných eshopových nabídek s cílem najít tu nejlepší, je však věc, kterou běžný uživatel nikdy dělat nebude. Proč taky, když jsou tu zbožové srovnávače cen, které nabídku porovnají za něj.

Nástroje jako například Heureka nebo Zboží.cz však nevyužívají jenom zákazníci, ale také obchodníci, kteří si díky nim mohou přijít na slušné zisky. Rozhodli jsme se proto vytvořit seriál, ve kterém vám poradíme, jak pracovat se zbožovými srovnávači, abyste na tom jako prodejci vydělali. V tomto dílu se dozvíte, jakým způsobem vlastně srovnávače fungují, proč na nich uveřejňovat své nabídky a kolik tyto služby stojí. V dalších dílech se pak podíváme na zoubek jednotlivým srovnávačům.

Proč jsou zbožové srovnávače mezi zákazníky tak populární?

Zbožové vyhledávače nebo také porovnávače cen dokážou během pár sekund vyhodnotit nejvýhodnější nabídku na internetu. Vybírat takovou nabídku manuálně znamená vyhradit si na stejný nákup minimálně třikrát více času.

Nejde však jen o srovnávání cen, porovnávače umí pomocí uživatelských recenzí vyhodnotit důvěryhodnost, přehlednost či kvalitu komunikace eshopu. Uživatel tak během chvíle získá ucelenou představu, na základě které se může rozhodnout, u jaké společnosti nakoupí. Z toho tedy jasně vyplývá, že být na zbožových srovnávačích znamená být u toho, když si zákazníci vybírají, kde utratí své peníze. A to je příležitost, kterou si správný marketér rozhodně nenechá ujít.

Proč jsou zbožové srovnávače mezi obchodníky tak populární?

Internetové srovnávače cen mohou být významným prodejním kanálem. V tom by s námi asi souhlasil nejeden provozovatel eshopu, kterému se díky těmto portálům zvýšil i několikanásobně obrat. Tento fakt je většinou dán tím, že:

  • Prostřednictvím zbožových portálů oslovíte zákazníka s nabídkou produktu přímo ve chvíli, kdy aktivně hledá prodejce, u kterého nakoupí. Pravděpodobnost konverze je tak velmi vysoká.
  • Prezentace na srovnávacích portálech je v mnohých případech výrazně levnější než PPC či bannerová reklama.
  • Porovnávače nabízí mnoho informací týkajících se důvěryhodnosti jednotlivých eshopů. Poctiví prodejci tak mohou návštěvníky přesvědčit pozitivními recenzemi na své služby.

Více o budování důvěryhodnosti u zákazníků si můžete přečíst v článku Proč byste měli přesvědčovat zákazníky, že prodávanému zboží skutečně rozumíte, a jak to udělat?

Vývoj obratu po registraci eshopu na Zboží.cz a Heuréka.cz

Prodejci často využívají dva největší srovnávače v ČR

Kromě velkých portálů si vaši pozornost zaslouží i služba Google Nákupy nebo také méně známé Hledejceny.cz či Hyperzboží.cz.

Chci vložit svou nabídku do porovnávače. Co pro to udělat?

Informace o produktech exportujete z eshopu do databáze porovnávače prostřednictvím tzv. XML feedu. XML feed je datový soubor, který obsahuje důležité informace o produktech, jako je například název, popis, cena, dostupnost, doba dodání a podobně. Je důležité, aby soubor obsahoval vždy aktuální data (o ceně apod.), za nepravdivé informace by vás mohl provozovatel srovnávače vyřadit z databáze. Každý srovnávací portál má trochu jiné specifikace XML feedu, proto se před jeho tvorbou doporučujeme poradit se svým webmasterem. Přesné požadavky na kód naleznete v nápovědě každého zbožového srovnávače.

Pokud vás zajímá, jak XML feed vypadá, můžete se podívat na příklady. Pokud ne, nerozpakujte se přerolovat na pokračování textu článku :)

Příklad XML feedu pro Heuréka.cz


Pulsmetr Polar Fitness FT4 Orange
Pulsmetr Polar FT4
Pulsmetr Polar FT4 je nejlevnějším modelem značky, který nabízí pohodlné ovládání 5ti tlačítky, dlouhodobé statistiky tréninku a spočítá Vám, kolik kalorii jste spálili.
http://www.domena.cz/pulsmetr-polar-ft4-oranzovy


http://www.domena.cz/editor/image/eshop_products/pulsmetr-polar-fitness-ft4-orange.jpg
1827
1001
FT4ORANGE
725882554488
Heureka.cz | Sport | Fitness | Sporttestery a computery

Polar
0

VLASTNI_PREPRAVA
0
0


PPL
110
39

3
 

A ještě druhý příklad:

Příklad XML feedu pro Zboží.cz


Sekera Fiskars X17
Štípací sekera Fiskars Handy X 11 je lehká s vynikajícím designem a stabilitou pro bezpečnou práci. Toporo je vyrobeno z materiálu FibreComTM se speciálním protiskluzovým povrchem.

http://www.domena.cz/sekera-fiskars-x17


http://www.domena.cz/editor/image/eshop_products/sekera-fiskars-x17.jpg

1355
1120
21
0
free_delivery
6411501224606
Sekery Fiskars
Fiskars
0
24

4

To je všechno pěkné. Ale kolik mě to bude stát?

Za registraci a export dat na zbožové portály neplatíte. Srovnávače si účtují tzv. cenu za proklik (CPC), tedy cenu za přivedeného návštěvníka na váš eshop. Částka se stanoví formou aukce (podobně jako u PPC systémů). Obecně tedy lze říci, že čím víc zaplatíte, tím vyšší pozici vám systém přidělí. Cena za proklik se pohybuje v rozmezí desítek haléřů až po desítky korun. Služby portálů si ve většině případů předplácíte. V případě Google Nákupů je tak třeba se napojit na účet Merchant center v Google AdWords, Zboží.cz využívá Seznam Peněženky a na Heurece probíhají platby přímo v systému.

Jak je vidět, zbožové porovnávače v sobě skrývají vcelku silný obchodní potenciál. Kdo jej chce využít naplno, musí se nejdříve seznámit s principy, na kterých jednotlivé portály fungují.

V dalších dílech seriálu se tedy dozvíte více o systémech Zboží.czHeureka a Google Nákupy. Každému srovnávači věnujeme jeden článek, ve kterém vám přineseme informace o jeho specifických vlastnostech, pravidlech a podělíme se i o tipy, jak portál využívat co možná nejefektivněji. Jako první vám představíme Zboží.cz. Nedočkavci se zatím mohou zaregistrovat...

Nejste si jistí, že vaše PPC reklama vydělává tolik, kolik by měla? Neutrácejte zbytečně.PPC audit zdarma

Nahoru