Archetypy vám pomohou pochopit nejpodstatnější jádro vaší značky. Jaký je ten váš?
Archetypy se z psychologie postupně přenesly do marketingu. Staly se návodem, jak vystupovat nebo jak nastavit tón komunikace. To rozhoduje o tom, jaké zákazníky k sobě značky přitahují a jak se má jejich produkt či služba profilovat. Ale souvisí i s tím, jaká je značka uvnitř, ve svém jádru a jaká je její firemní kultura.
Proč jsou archetypy v marketingu nepostradatelné
Když porozumíme tomu, jak archetypy fungují, stanou se splněným snem každého, kdo se snaží svou značku uchopit a komunikovat ji správným způsobem. Tento most mezi vaší firmou a vašimi vysněnými zákazníky totiž obsahuje vzory, symboly a vzorce, které jsou blízké našemu podvědomí. Pokud značka svůj archetyp správně uchopí, lidé díky němu její vystupování a produkty lépe pochopí, protože pro ně a jejich náturu bude srozumitelná.
Řekněme, že je vašemu chápání, vašemu produktu, myšlení a službám blízký archetyp Psanec. V duchu tohoto archetypu pak budete nekonvenční, radikální a vaše značka bude překračovat pomyslná pravidla marketingového chování. Takovou firmou je všem známá a ikonická značka Harley-Davidson. Jako Tvůrce zase budete chtít přetvořit svět podle svého, vymýšlet neotřelé nápady, být inovativní. Právě tak jako firma LEGO.
Co to jsou archetypy a kde se tady vzaly?
Pusťte si náš webinář, na kterém se od Michala dozvíte, jak být díky archetypům v komunikaci rozpoznatelnější a odlišit se od konkurence.
Základní archetypy značek
- Vládce
- Tvůrce
- Neviňátko
- Objevitel
- Mudrc
- Psanec
- Hrdina
- Kouzelník
- Klaun
- Jeden z nás
- Milenec
- Pečovatel
Vládce spravedlivou silou se vyhne chaosu
Vládce přebírá kontrolu nad fungováním světa, je zodpovědný a mocný. Tento archetyp odpovídá hlavně luxusním a velkým značkám. Ukazuje budoucnost, spravedlivou sílu a potřebuje mít věci pod kontrolou.
Značky s tímto archetypem mají výhradní postavení a prestiž. Ne proto, aby byly nadřazené, ale aby posílily svou moc. Jen tak se totiž dokážou vyhnout chaosu. Vládce vše rád řídí a je typický pro luxusní značky – např. Rolex, Louis Vuitton, Porsche nebo Mercedes.
Vládce se pro vás hodí, pokud:
- Máte luxusní výrobky, které používají mocní lidé.
- Prodáváte výrobky, které pomáhají s organizací.
- Nabízíte služby a výrobky, kde můžete zaručit doživotní záruku.
- Jsou vaše výrobky ve střední a vysoké cenové hladině.
- Se pohybujete ve stabilním odvětví, které slibuje bezpečí v chaotické době.
Tvůrce:vytváří si svůj vlastní svět
Značky s archetypem Tvůrce jsou inovativní a kreativní. Podporují sebevyjádření, nemají rády kopírování a nejedou v zajetých kolejích. Pomocí svých služeb a produktů chtějí budovat lepší svět a svým zákazníkům umožňují využívat naplno svou kreativitu tak, že jim poskytují nový svět plný možností.
Tvůrce nikdy nezkopíruje to, co někdo vymyslel ke každodennímu obligátnímu používání, ale hledá svou vlastní cestu. Vzpomeňme si na značky LEGO nebo Hornbach. Tam, kde končí představy unifikovaných značek, Tvůrce teprve začíná svou barevnou cestu plnou představivosti.
Tvůrce se pro vás hodí, pokud:
- Prodáváte výrobky, které podporují sebevyjádření a dávají lidem možnosti a volby, přispívají k nápaditosti a svým vzhledem jsou uměleckým dílem.
- Se pohybujete v umělecké branži, jako je marketing, PR, umění, inovace, případně v hračkářství apod.
- Kutilské rysy vašeho výrobku šetří zákazníkům peníze.
- Se chcete se odlišit od firem, které dělají pro své zákazníky vše a dávají jim jen málo prostoru k vlastnímu rozhodování.
- Vaši zákazníci mají tendenci a čas projevit svou kreativitu.
Neviňátko:štěstí je na dosah, stačí se natáhnout
Neviňátko chce svobodu a štěstí. Značky, které jsou stvořené v duchu tohoto archetypu, vyznávají co nejjednodušší život, čistotu a důvěru. Jde zejména o značky z odvětví spojených s čistotou a přírodními produkty. Z komunikace vyzařuje optimismus.
Neviňátko slibuje, že život nemusí být složitý a že je možné být sám sebou, jen stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Ze známých značek je možné vzpomenout na Coca-Colu, McDonald’s nebo Dove.
Neviňátkem nejspíše jste, pokud:
- Nabízíte jednoduché řešení na problém, který je možné lehce identifikovat.
- Vaše produkty či služby souvisejí s morálkou, nostalgií, dětstvím nebo dobrotou.
- Patříte mezi značky, které se pohybují v oblastech čistoty, zdraví a ctnosti.
- Ceny vašich služeb a produktů jsou nízké či střední.
- Se chcete odlišit od firem, které mají poskvrněnou pověst.
Objevitel:individualita je cestou ke svobodě
Objevitel touží po dobrodružství a po nalezení doposud nepoznaného. Značky tohoto archetypu chtějí svobodu a neuznávají unifikované způsoby života. Zákazníkům nabízejí možnost vyjádřit se, odtrhnout se od davu a posouvat své hranice.
Celou linkou Objevitele se nese duch dobrodružství, nezávislosti a potřeba svobodně se vyjadřovat. Mezi Objeviteli, které známe, patří firma Starbucks, Jeep nebo třeba časopis National Geographic.
Objevitel vám padne, pokud:
- Vaše výrobky dávají lidem pocit svobody a jsou průkopnické.
- Nabízíte drsnější a robustnější výrobky, které se například hodí pro používání v přírodě, na cestách nebo v nebezpečných podmínkách a lokalitách.
- Výrobky, které prodáváte pomáhají lidem, aby mohli vyjádřit svou individualitu.
- Patříte mezi firmy, které hledají způsoby, jak se odlišit od jiných značek, které jsou konformnější.
Mudrc:moudrostí míříme do lepšího světa
Mudrc věří, že má lidstvo schopnost se učit a růst tak, aby byl svět lepším místem. Vždy je odborníkem na svůj obor – mezi značkami a organizacemi s tímto archetypem najdeme zpravodajské stanice, univerzity, muzea, vědce a další odborníky.
Mudrc podporuje vzdělávání, upřednostňuje pokrok a je mu vlastní touha po samostatnosti. Značky archetypu Mudrc se vyhýbají dezinformacím a tvrzením, která nejsou podložená. Firma, která nese tento archetyp, musí být zároveň důvěryhodná a nákup je pro ni racionálním úkonem. Mudrcem je třeba NASA, Philips nebo Harvard.
Archetyp Mudrc se pro vás hodí, pokud:
- Jste firmou nebo organizací, která poskytuje svým zákazníkům odborné rady a informace.
- Své zákazníky a klienty povzbuzujete k tomu, aby nad věcmi, událostmi i nákupy přemýšleli.
- Jste založení na vědeckých poznatcích a znalostech.
- Pracujete s jasnými daty.
Psanec:rebelského ducha nic nesváže
Psanec, nebo někdy také Rebel, rád porušuje pravidla, riskuje a pohybuje se na hraně. Zásadní je pro něj svoboda, bouření se proti systému a upozaďování všeobecných norem. Značky tohoto archetypu jsou zároveň upřímné a víří veřejné debaty o různých tématech, o kterých se třeba raději ani nemluví.
Rády se také ztotožňují s tím, co je pro člověka špatné – proto se mezi takovými značkami pohybují firmy vyrábějící alkohol nebo tabák. Najdeme mezi nimi třeba firmu Captain Morgan Rum nebo Harley-Davidson.
Psancem může být i vaše firma, pokud:
- Se vaši zákazníci a zaměstnanci cítí odcizení od společnosti a od jejích pravidel.
- Je významem vašich produktů je něco ničit nebo být revoluční.
- Vaše výrobky nejsou zdraví prospěšné (alkohol, cigarety) a jejich používání je něco, co společnost považuje „za hranou“.
- Produkty a služby z vaší nabídky pomáhají udržovat hodnoty, které jsou ohrožené a prosazují revoluční postoj.
- Cena vašich výrobků je nízká nebo středně vysoká.
Hrdina:bojovník, který se postaví všemu zlému
Odvážný Hrdina překypuje sebevědomím a postaví se všem překážkám, které ho na cestě potkávají. Brání ale své zákazníky a fanoušky před tím, co jim zlý svět nachystá. Zároveň jim pomáhá překonávat sebe samé a oceňuje jejich energii, odvahu bojovat a ukázat svou vlastní hodnotu. A to i se sebou samými.
Komunikace Hrdiny je sebevědomá a statečná, chce uspět navzdory překážkám. Má hodně společných vlastností s Vládcem. Hrdinu nic nezastaví před tím, aby se snažil zlepšit svět. Firmy typu Hrdina jsou například Nike nebo Air Bank.
Archetyp Hrdina vám padne, pokud:
- Nabízíte výrobky a produkty, které lidem pomáhají překonat své hranice a ukázat svou hodnotu.
- Vašimi výrobky mohou být i vynálezy, které budou mít zásadní vliv na svět.
- Řešíte společenské problémy a chcete, aby vám lidé s tímto řešením pomohli.
- Na trhu máte velkého protivníka, kterého chcete porazit.
- Váš produkt či výrobek má svou sílu v tom, že umí efektivně a dobře odvádět svou práci.
Kouzelník:hranice schopností nikdy nekončí
Kouzelník využívá svých působivých schopností a know-how, aby svým zákazníkům splnil sny. V duchu tohoto archetypu se tak často nesou technologické značky. Ale technologie nejsou omezením, najdeme tu i značky zcela jiného zaměření. Komunikaci přitom často zaměřují spíše na jedince než na skupinu lidí.
Své produkty a služby značky archetypu Kouzelník často prezentují jako vstupenku do nového světa. A mají vize, které mnoho jiných značek považuje za nemožné. Stačí si vzpomenout na značky Walt Disney, Pixar, Redbull nebo Snickers.
Vaše firma může nést právě archetyp Kouzelník, pokud:
- Vaše služby a výrobky nabízejí proměnu nebo vstup do magického světa.
- Patříte mezi značky, které svým jednáním rozšiřují a posilují vědomí o nějaké oblasti.
- Se vaše firma zajímá o uživatelsky přívětivé technologie nebo o produkty, které mají duchovní či psychologickou složku.
- Se řadíte mezi moderní a nové značky.
- Chcete patřit mezi značky, jejichž služby se pohybují ve střední až vysoké hladině.
Klaun:svět je hřiště plné barevných možností
Hravost, spontánnost a radost ze života. To jsou vlastnosti typické pro značky nesoucí se v duchu archetypu Klaun. Své zákazníky a fanoušky chtějí bavit, touží po pozornosti, vyhýbají se nudě a často si tvoří svá vlastní pravidla. Dělají si srandu i samy ze sebe a neberou sebe ani okolní svět a konkurenci příliš vážně.
Klaun vám prostě vykouzlí úsměv na tváří a zbaví vás rutiny a šedi. Může být nekorektní, ale nikdy se nebojí, že by vybočil z řady. Naopak si to užívá. Stejně jako značky Skittles nebo Old Spice.
Vaším archetypem může být Klaun, pokud:
- Je vaším posláním to, aby se lidé cítili příjemně.
- Se řadíte mezi firmy, ve kterých je uvolněná firemní kultura.
- Pomáháte lidem nalézt sounáležitost.
- Se potřebujete nějakým způsobem odlišit od příliš sebevědomých a zavedených firem.
Jeden z nás:můžeme sem patřit všichni
Tyto značky mají ve své povaze obracet se na staré dobré časy a hodnoty. Řemeslo, poctivost, tradice – přesně to od Jednoho z nás uslyšíte často. Cílem těchto značek je, abychom si byli všichni rovni a cítili sounáležitost, ve které nalezneme bezpečné místo.
Zákazníci si musí připadat jako členové příjemného kolektivu, do kterého bez problému zapadnou. Nikam nebudou vybočovat a budou si rovní s ostatními. Produkty a služby značky archetypu Jeden z nás nejsou extravagantní, nevyčnívají a často naplňují základní potřeby lidí – jako IKEA, Kaufland nebo Škoda.
Archetyp Jeden z nás vaší značce padne, pokud:
- Vaše značka pomáhá lidem, aby cítili, že někam patří.
- Prodáváte produkty a nabízíte služby, které se používají v každodenním životě.
- Se vaše služby pohybují ve střední či nízké cenové hladině.
- Se vaší firmou nese domácká firemní kultura.
- Se chcete odlišit od značek, které jsou drahé a elitářské (opak Vládce).
Milenec:láska v každé své podobě
Milenec, to jsou značky, které se objevují zejména v kosmetice, v módě, cestování nebo v klenotech a jiných krásných věcech, které si pořizujeme pro potěšení a vyjádření náklonnosti. Milenec se však objevuje i v kategorii jídla nebo automobilů. Jde o smyslné a elegantní značky, které nám pomáhají prožívat lásku a krásu.
Milenec se zabývá všemi druhy lásky – od rodičovské přes přátelskou až po duchovní. Tyto značky chtějí mít se svým zákazníkem hlubší vztah, nastolují důvěru a své produkty a služby ztotožňují se vztahy. Prostě emoce, kam se podíváte. Milence představuje Chanel, Victoria´s Secret nebo třeba Häagen Dazs.
Vaším archetypem může být Milenec, pokud:
- Lidé, kteří vaše produkty či služby používají, naleznou lásku, přátelství nebo vyjádří své city.
- Pečuje-li vaše firma o krásu, komunikaci, blízkost, případně souvisí-li se sexualitou nebo romantickou láskou nebo láskou v jakékoliv podobě, může být právě Milenec.
- Jste kontrastem k archetypu Vládce – vaše společnost má důvěrnou a elegantní firemní kulturu.
Pečovatel:budete se s ním mít skvěle
Posláním tohoto archetypu je pomáhat ostatním. Často jde o firmy, které se zabývají ochranou majetků či života, nabízí produkty pro rodinu a vzdělávají své zákazníky. Pečovatel vyznává úctu, empatii a stabilitu.
Tyto značky se také často pohybují v dobročinnosti a chtějí svým zákazníkům pomáhat a ochraňovat je jemnou péčí. Pečovatel klade velký důraz na rodinu a na pomocnou ruku, kterou vám nabídne vždy, když ji budete potřebovat. Klasickými představiteli tohoto archetypu jsou firmy Unicef, Johnson & Johnson nebo Nivea.
Archetyp Pečovatel vaše firma může být, pokud:
- Vaše produkty či služby slouží rodinám nebo mají co do činění s výživou.
- Se vaše služby točí kolem zdravotnictví, vzdělávání a dalších podobných oborů.
- Pomáháte lidem zůstávat ve spojení s ostatními a staráte se o ně.
- Můžete patřit i mezi charitativní a neziskové organizace.
Jak s archetypy nepracovat
Když stanovíme archetyp své značky, měli bychom jej brát jako mantinely a inspiraci, kam se naše firma má ubírat. Má nám pomoci v originálnějším pohledu na marketing, na naše zákazníky a jednání a pomoci poznat to, jaká značka a firemní kultura doopravdy je. Neměli bychom pak dělat to, co našemu archetypu zcela odporuje (například jako Neviňátko bychom se měli vyvarovat provokativních kampaní, které burcují veřejnost).
Archetyp však není dogma, které bude svazovat naši představivost, pokrok a kreativitu. Naopak, díky archetypu můžeme na svět pohlížet „out of box“ a vytvářet kampaně, které budou sice jednotné, ale otevřou nám cestu k novým možnostem.
Jak poznatsvůj archetyp?
Zajímá vás, kam by se vaše značka měla ubírat? Chcete stanovit její archetyp a nastolit komunikaci, která bude konzistentní? V eBRÁNĚ vám s tím rádi pomůžeme.