Získejte dotaci na ochranu své značky - registrace ochranné známky
Co vše představujeochrannou známku?
Jak víte už z úvodu článku, ochrannou známkou je možné ošetřit různé součásti vaší značky. Víme, že budování značky dá práci a tak je potřeba ji dobře chránit. Zejména před zneužitím ze strany konkurence.
Jedná se o nehmotný majetek firmy a vzniká zápisem v rejstříku. V České republice spravuje databázi ochranných známek Úřad průmyslového vlastnictví a známkou opatřuje slovní, grafické , prostorové (tvar obalu) nebo kombinované ztvárnění značek. V Evropě potom řeší ochranné známky Úřad Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO).
Hlavní registry:
#1 ČR - Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) Oficiální web:
» oficiální web
» databáze pro rešerši
#2 EU - Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO)
» oficiální web
» databáze pro rešerši
To nejdůležitější setýká hranic
Pokud se pohybujeme na známé půdě našeho „starého kontinentu", jsme relativně v bezpečných vodách. Je ale potřeba dávat si velký pozor na výjimky. Ty jsou spojeny hlavně s hranicemi Schengenského prostoru, Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) a zbytku světa.
Zamyslete se nad tím, kam chcete směřovat svůj byznys a zohledněte následující:
- Buďte obezřetní u států třetích zemí z pohledu členství v EU. Nejde o ty rozvojové. Patří sem například i Británie. V takových případech má každá země své registry a neplatí v nich EUIPO i přesto, že geograficky jsou součástí Evropy.
- Zbystřete i u členských států EHP. Pokud stát není členem EU a současně je členem EHP, platí zde specifické individuální podmínky (např. Norsko, Island, apod.).
- Významnou roli hrají i bilaterální dohody a unikátní pozice v unii. Příkladem je Chorvatsko nebo Švýcarsko, které má dokonce přes 180 individuálních úprav v rámci nezávislých vztahů na evropském trhu.
- Za zmínku stojí také městské státy a království. Ale Vatikán nebo Lichtenštejnsko vás pravděpodobně na poli mezinárodního obchodu v těžkém průmyslu nepodrtí.
- BREXIT - komplikace, která současně pomohla vytvořit pravidla, která možná budou další země následovat. Vystoupením Spojeného království z EU skončila po 1. 1. 2021 platnost společné registrace EUIPO. Nově je tedy nutné mít zde samostatnou Regionální ochrannou známku u místní United Kingdom Intellectual Property Office (UKIPO).
Dobrou zprávou je, že ten, kdo registroval svou ochrannou známku před 1.1. 2021 u EUIPO, automaticky a zdarma získal jako bonus vlastní ochrannou známku v registru Spojeného království UKIPO.
Pro všechny, které registrace teprve čeká je nutné myslet na to, že se jedná o samostatný legislativní dokument a nakládání se známkou je nutné vždy řešit pro Spojené království individuálně.
Využijte na registraci ochranné známkydotaci
Nyní je možné v rámci regionálního rozvoje zažádat o dotaci na administrativní poplatek spojený s:
- registrací ochranné známky - národní, evropské
- registrací průmyslového vzoru
- službami předběžné diagnózy v oblasti duševního vlastnictví
O dotaci na administrativní poplatek spojený s registrací ochranné známky mohou žádat pouze malé a střední firmy a to v rozsahu:
- 50 % ze základního poplatku za registraci ochranné známky
- 75 % z částky za rešerši u Úřadu průmyslového vlastnictví nebo u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví
V obou případech je stanovena maximální výše dotace na 1 500 EUR.
Kdy je možné o dotacižádat?
Celkově se v programu Ideas Powered for Business úřadu EUIPO v několika vlnách rozděluje 20 000 000 €. Tento program podporuje Evropská komise ve spolupráci s vnitrostátními a regionálními úřady duševního vlastnictví v EU.
Po ukončení daného kola přihlášek proběhne měsíční lhůta na posouzení nároku na dotaci. Termíny pro žádosti o dotaci:
- 11. ledna – 31. ledna 2021
- 1. března – 31. března 2021
- 1. května – 31. května 2021
- 1. července – 31. července 2021
- 1. září – 30. září 2021
Kolik ušetřím?
U nás v ČR za samotnou známku platíte správní poplatek 5 000,- (za registraci do 3 tříd), který zahrnuje rešerši, ale pouze tu od úřadu. Rešerše tedy neslouží vám, ale úřadu, aby mohl vydat stanovisko k žádosti. Doporučujeme určitě udělat i vlastní rešerši.
Úspora je vzhledem k procentuální slevě výraznější u EUIPO. Zde jsou správní poplatky v řádech desítek tisíc, aktuálně 850 €. Jestliže nemáte přípravu, už to v rozpočtu štípne, když vám žádost zamítnou.
Jak požádat o dotaci naochrannou známku?
K podání žádosti budete potřebovat:
- Čestné prohlášení, že můžete dotaci přijmout (vzor)
- Seznam pevných částek, které se při registraci ochranné známky platí (tzv. poplatek za rešerši úřadu + správní poplatek za přihlášku)
- Osvědčení o DPH - tady pozor na platnost dokumentu
- Doplňující informace související s ochrannými známkami
Jedná se o poměrně jednoduchý postup, ale v praxi je lepší odborné postupy nechat odborníkům. Doporučuji například advokátní kancelář eLegal.cz nebo Petru Dolejšovou, guru na digitální právo, kteří připravili video návod nebo vám se samotnou registrací a žádostí poradí.
Žádosti je možné podat opět od 1. března. Až se kapacity naplní, opět bude možné žádat 1. května.
Tipy, triky a na conezapomenout
- Žádejte o dotaci vždy na začátku období, jinak se na vás dotace nemusí dostat (a máte to za plnou cenu).
- Žádat o dotaci lze pouze jednou! A to i v případě žádosti o rozdílné ochranné známky.
- Nejdříve žádejte o grant. Až následně se přihlašuje ochranná známka nebo zadává rešerše u úřadu.
- Investujte do rešerše. Nestojí moc a:
- máte podklad pro investice do digitálního marketingu jako bonus - hodí se, pokud vás čeká boj s podobnou obchodní značkou, ať už na domácím či zahraničním trhu
- přiklepnutá dotace ≠ schválená ochranná známka - pokud podáte žádost o dotaci, ale žádost o registraci známky bude zamítnuta, správní poplatek v řádech tisíců až desetitisíců propadá dané instituci
- Vlastnictví EUIPO neznamená automatické krytí na lokálním trhu. Mějte strategicky podchycený i lokální trh. Získáte tak výhodu z pohledu vývoje geopolitických a hospodářských vztahů do budoucna.
- Vždy konzultujte s právně znalými specialisty. Ideálně zaměřujícími se na danou oblast.
- Plánujte a nenechávejte věci na poslední chvíli. Pokud se rozhodnete žádat o dotaci v polovině rozhodného měsíce, může se stát, že nezískáte včas všechny potřebné doklady, nebo Vám vyprší jejich platnost. Mějte proto vše včas připraveno.