Magazín

Zpět na všechny články Magazínu

Naučte se pracovat s jedním z nejúspěšnějších prodejních kanálů na internetu aneb Jak funguje srovnávač Zboží.cz (2. část)

Martina Kochaníčková | 06. 11. 2013

Naučte se pracovat s jedním z nejúspěšnějších prodejních kanálů na internetu aneb Jak funguje Zboží.cz (2. část)

Jak jsme si již řekli hned v úvodním dílu seriálu, největším zbožovým porovnávačem je server Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz. Tento server obsahuje nejrozsáhlejší databázi produktů, a proto je nejvíce využívaným a navštěvovaným zbožovým porovnávačem v ČR.

Úvodní stránka Zboží.cz Úvodní stránka serveru Zboží.cz

Na serveru Zboží.cz se může registrovat každý internetový obchod, který splní smluvní podmínky. Takový eshop musí mít např. na svém webu uvedeno IČO, kontakty, nákupní košík, obchodní podmínky a samozřejmě produkty, které prodává. Důležité je vědět, že pod jedním identifikačním číslem si můžete zaregistrovat více internetových obchodů, podmínkou je, aby nabízely různý sortiment. Druhou důležitou podmínkou registrace je funkční XML soubor, který odpovídá specifikaci Zboží.cz.

Jak to vlastně na tom Zboží.cz funguje?

Je zřejmé, že prvním krokem je tedy registrace eshopu. Na e-mail vám přijde informace o přijetí požadavku a na jeho vyřízení si obvykle počkáte pět pracovních dnů.

Následuje druhý krok, kterým je založení kampaně v administraci Zboží.cz a její napojení na Peněženku Seznam. Důležitou maličkostí, aby vám vše začalo fungovat, je nabitý kredit v peněžence.

TIP: Peněženka má několik tzv. kapes. Při nabíjení kreditu si pohlídejte, že kredit nabíjíte do té správné. Pokud byste si nebyli jistí, kontaktujte obchodníka společnosti Seznam.cz, který vám se vším rád pomůže.

Služba Zboží.cz je od 1. 3. 2013 kompletně zpoplatněna minimální cenou za proklik 0,20 Kč bez DPH. Jedná se o tzv. neupřednostněné položky, kdy se vaše produkty budou zobrazovat pouze ve fulltextovém vyhledávání, tedy až za těmi upřednostněnými. Data z XML feedu se u nich aktualizují pouze třikrát týdně.

Ukázka fulltextového vyhledávání na Zboží.cz Fulltextové vyhledávání produktů na Zboží.cz

Jestliže chcete, aby se vaše produkty zobrazovaly ve fulltextovém vyhledávání výše, musíte je upřednostnit. To znamená, že jim nastavíte cenu za proklik od 1 Kč bez DPH nahoru. Tím získáte také to, že se vaše produkty tzv. napárují se stejnými produkty jiných eshopů a zařadí se tak do kategorií. Aktualizace dat z XML feedu probíhá u upřednostněných položek jednou za 24 hodin.

Detail produktu na Zboží.cz Detail produktu na Zboží.cz

Jedná se o tzv. aukční prokliky, což znamená, že si můžete hrát s pozicí upřednostněných produktů zvyšováním či snižováním ceny za proklik. Když nabídnete vyšší cenu, dosáhnete lepší pozice svého obchodu v kategorii u konkrétního produktového detailu. Aukční prokliky si nastavíte pomocí tagu MAX_CPC v XML feedu anebo v administraci Zboží.cz.

TIP: Aukční prokliky nefungují pro fulltextové vyhledávání. Výše ceny prokliku má na pozici ve vyhledávání vliv pouze při výchozím způsobu řazení.

Všechno stojí na párování položek

Aby se vaše produkty dostaly do kategorií Zboží.cz do produktových detailů, musí je dokázat robot Zboží.cz spárovat. Pro spárování položek jsou, kromě upřednostnění, důležitá tato data:

 • název produktu,
 • EAN kód,
 • jméno výrobce,
 • produktové číslo,
 • zařazení do kategorie,
 • popis produktu,
 • cena.

Pokud na Zboží.cz budete posílat produkty, které neobsahují výše zmíněné informace, je možné, že se produkt nespáruje správně, nebo se v kategorii Zboží.cz nezobrazí vůbec. Vaše produkty, které zasíláte prostřednictvím XML feedu se naopak spárují, když je EAN kód a název produktu shodný s EAN kódem a názvem produktu, který je uveden na Zboží.cz.

TIP: Jestliže není u produktu uveden EAN kód, Zboží.cz vyžaduje 90% shodu názvu produktu s produktem na Zboží.cz. Pokud je EAN kód vyplněn, stačí 40% shoda názvu.

Ještě na jednu věc musíte dát pozor: Cena vašeho produktu by se neměla příliš lišit od ostatních eshopů. Zboží.cz totiž porovná cenu produktu s cenovým rozpětím spárovaných položek a když je cena mimo tento rozsah, nespáruje ho.

Kategorie zboží na Zboží.cz - napárované položky Kategorie zboží - napárované položky

Může se stát, že se vám produkt spáruje k nesprávnému produktu. V tom případě doporučujeme upravit jeho název podle totožných produktů, které jsou již ve Zboží.cz vloženy.

Také vás může potkat situace, kdy se váš produkt nespáruje vůbec. Může to být tím, že máte chybu v XML feedu. Existuje ještě druhá varianta, a to že Zboží.cz prostě nenašlo ve své databázi totožný produkt, a tudíž nemá s čím párovat. V takovém případě bude váš produkt zobrazovat pouze ve výsledcích fulltextového vyhledávání. Ale jen do doby, než zašle totožný produkt nějaký jiný eshop.

Informace o spárovaných a nespárovaných položkách naleznete v administraci Zboží.cz u vaší kampaně v záložce Položka. Jejich seznam si také můžete nechat zaslat na svůj registrační e-mail.

Nejčastější chyby, které Zboží.cz penalizuje

Zbožový porovnávač Zboží.cz má pro majitele internetových obchodů stanovena určitá pravidla. Pokud server zjistí, že je eshop porušuje, může ho na určitou dobu "zabanovat", tedy vyřadit jeho produkty z vyhledávání. Každé porušení pravidel posuzují pracovníci Zboží.cz individuálně podle závažnosti.

Mezi nejčastější chyby patří:

 • Ceny v XML feedu jsou rozdílné od cen uvedených na webu. Příklad: Cena v XML feedu neobsahuje recyklační poplatek (PHE).
 • XML feed obsahuje cenu za jednotku, nikoli za balení. Příklad: V XML feedu je uvedena cena za metr, ale lze zakoupit pouze balení o 25 metrech.
 • XML feed obsahuje produkty, které nelze koupit samostatně. Příklad: Dárek, který zákazník získá při nákupu jiného produktu.
 • Duplicitní položky v XML feedu.
 • Produkty v XML feedu mají jinou URL adresu, tj. při prokliku se přesměrují na jinou adresu.
 • V XML feedu je nabídka služeb, zájezdů, nemovitostí, bazarového zboží, předplatného a dalších služeb a produktů, které nejsou v souladu s pravidly serveru Zboží.cz.

Dobrá rada na závěr

Porovnávač Zboží.cz se snaží svým uživatelům nabízet co nejlepší a nejrelevantnější výsledky. Snažte se proto i vy, aby vaše produkty obsahovaly co nejvíce důležitých informací a byly ve vašem eshopu zařazeny do vhodné kategorie. Produkt správně pojmenujte, vytvořte popis, který bude obsahovat vlastní specifikace, a vložte hezké fotografie. Díky tomu bude Zboží.cz vaše produkty propagovat, a tím získáte konverzní návštěvníky.

Nezapomínejte ale také na to, že na váš eshop přicházejí návštěvníci i z jiných zdrojů - fulltextových vyhledávačů, PPC kampaní či referenčních webů. Díky důvěryhodnosti (Pozn. tomuto tématu jsme věnovali článek Nebuďte líní a uvádějte na svém webu pravdivé informace. Vyplatí se to!), kvalitnímu zpracování a příjemnému jednání získáte mnoho nových zákazníků a ti stávající se k vám budou rádi vracet.

A co nás čeká v příštích dílech našeho miniseriálu? V tom následujícím se podíváme na zoubek jednomu z nejpoužívanějších srovnávačů u nás, a to serveru Heureka.cz. A v posledním dílu seriálu o zbožových srovnávačích se můžete těšit na návod, jak pracovat s Nákupy Google.


Martina Kochaníčková

Martina Kochaníčková

Specialistka online marketingu

Martina nastupovala do eBRÁNY v roce 2006 ještě jako studentka vysoké školy. Dnes je zkušenou expertkou na online propagaci webových stránek a eshopů našich klientů, kde řeší vše - od vstupní analýzy, přes SEO až po PPC kampaně a zbožové srovnávače.


© 2017, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing | XHTML 1.0 | CSS 3

Nahoru ↑