Upravit stránku

Naučte se optimalizovat videa na YouTube – vyplatí se to!

Máte skvělé video, ale zatím ho moc lidí na YouTube nezhlédlo? Zkuste ho optimalizovat pro vyhledávání. Poradíme vám, jak na to.

Natočit kvalitní video není nic jednoduchého. Jeho výrobě můžete obětovat hodiny usilovné práce, nemalé finanční prostředky, a i přesto se může stát, že váš spot skončí v propadlišti internetových dějin. Každý (video)příběh však může mít šťastný konec. Stačí ho jen správně optimalizovat. O tom, jak se to dělá, si povíme v tomto článku.

Ukažte vaše video lidem

Mnoho lidí při vkládání videí na YouTube zapomíná, že vlastně pracuje s vyhledávačem. Uploadovaným videům tak často chybí prvky optimalizace, díky kterým mohou uživatelé příspěvek dohledat. Třeba i na Googlu.

Viditelnost videa ve vyhledávání podpořila jeho optimalizace v YouTube.

Optimalizace krok po kroku

1. Videa na YouTube můžete pohodlně vkládat prostřednictvím Google účtu, stačí kliknout na tlačítko „Nahrát“:

2. Ze souboru ve svém počítači vyberte video, které chcete vložit:
3. Video se začíná nahrávat, mezitím můžete začít s optimalizací videa:

Začneme tím nejtěžším...

Název. Lidé podle něj videa hledají. Lidé se podle něj rozhodují, jestli si váš kousek pustí. Název je až moc důležitý na to, abyste jeho tvorbu podcenili. V několika málo slovech byste měli vystihnout podstatu videa a ještě k tomu upoutat pozornost uživatelů.

Zaujmout můžete několika různými způsoby. Třeba přes lidskou zvědavost. Dejte lidem v názvu příslib, že se něco zajímavého dozví, položte otázku, na kterou prostě budou chtít znát odpověď. A aby toho nebylo málo, všechna tato lákadla optimalizujte.

Při tvorbě názvu se řiďte tím, co ve videu skutečně je, a podle toho volte klíčová slova. Jejich hledanost si můžeme ověřit přímo na YouTube v nástroji pro návrh klíčových slov. Pro získání relevantních dat doporučujeme rovněž použít rozhraní služby Sklik Návrh klíčových slov nebo Google Adwords Keyword tool. Klíčovým slovům patří 1. místa v názvu. Název vaší značky umístěte na konec. Jestliže tvoříte seriál, vložte na konec číslo epizody.
 

Krátký popisek aneb Přiveďte je na váš web

V popisku videa stručně shrňte to, co se ve videu děje, případně co jeho zhlédnutí divákovi přinese. Je-li video součástí seriálu, vložte do těchto míst odkaz na předchozí či následující díl. Kromě dalších video příspěvků můžete odkazovat i na své webové stránky či profil na sociální síti.
 

 Tagy jsou klíč k úspěchu

Do pole „Tagy“ se vkládají klíčová slova, která vaše video nejlépe vystihují. Tato hesla výrazně zvyšují dohledatelnost videa. V případě, že například zveřejňujete návod, jak upéct bábovku, charakterizujte vaše video těmito klíčovými slovy: Jak upéct bábovku, Recept bábovka, Bábovka pečení.
 

Vyberte si pěkný náhled videa

Chytré knihy tvrdí, že k upoutání uživatele máte 3 vteřiny. Oslovte ho tedy i prostřednictvím atraktivního náhledu vašeho videa. Youtube vám vygeneruje celkem 3 miniatury, ze kterých si můžete vybrat tu nejzajímavější. Změníte-li názor, můžete náhled kdykoli vyměnit. Stačí, když ve správci videí vyberete možnost Upravit video.

Vyberte si vhodnou miniaturu, která bude vaše video reprezentovat.

Šiřte to dál!

Teď, když jste video krásně optimalizovali, už stačí jen jediné. Rozšiřte ho mezi lidi! A protože YouTube ví, že pro sdílení jsou nejlepší sociální sítě, nabídne vám tuto možnost ještě před ukončením editace obsahu:

Zjistěte, jak si vaše video vede

YouTube vede statistiky o všech vašich videích. Kromě počtu zhlédnutí měří také popularitu jednotlivých příspěvků nebo například to, kolik procent lidí zhlédlo vaše video až do konce. Všechny tyto statistiky najdete ve správci videí pod buttonem Analytics. YouTube tak v podstatě zdarma nabízí nástroj, který vám pomůže vyhodnotit, jaký pro vás měla jednotlivá videa význam, na jaké příspěvky lidé nejčastěji reagovali a jaké spoty slavily mezi diváky největší úspěch. Vaše další video tak můžete uživatelům přizpůsobit přímo na míru.

A na závěr se přesuneme na začátek

Veškerá optimalizace je pouze nástroj, který dělá vaše video viditelnějším, nikoli však atraktivnějším. Stejně jako všude jinde platí, že obsah je král. Optimalizace ho jen posouvá dál.
 

Nejste si jistí, že vaše PPC reklama vydělává tolik, kolik by měla? Neutrácejte zbytečně.PPC audit zdarma

Nahoru