Upravit stránku

Jak se to má
s hostingem pro e-shop

Často se nás zákazníci ptají na ceny hostingu. Pokusím se vám přiblížit jednotlivé typy hostingů a rozdíly mezi nimi. Lépe tak určíte, jaký hosting je ideální právě pro váš internetový obchod.

Typyhostingů

#1Webhosting

V rámci této služby mohou stovky až tisíce zákazníků sdílet jeden server. Parametry serveru jsou pevně nastavené od jeho správce a jednotlivý klient nemá žádnou možnost upravit si nastavení podle svých potřeb. Výkon serveru je tedy rozdělen mezi zákazníky. Ideální služba pro malé webové projekty (firemní prezentace) s malou návštěvností.

Pro koho je webhosting vhodný:

 • Malý projekt s návštěvností v řádu stovek uživatelů za měsíc.
 • Bez automatizovaných úloh (typicky stahování produktů a skladů z externích zdrojů).
 • Nelze využít pro operace vyžadující vyšší výpočetní výkon (např. filtrování nad větším množstvím produktů, výpočty slev kombinující více faktorů).
 • Vhodný pro projekty postavené na aktuálních verzích produktů (tj. na aktuálních technologiích).

#2Virtuální privátní server (VPS)

Jak už název napovídá, v tomto případě se server již nebude rozdělovat mezi stovky nebo tisíce zákazníků, ale maximálně mezi desítky. Získáme k dispozici server, který je oddělený od ostatních na daném stroji a je možné si ho upravovat podle potřeby klientů. Cena se pohybuje v řádu 100 až 1000 korun měsíčně. Další náklad je spojený se samotnou správou VPS, tedy na lidi, kteří se o server starají.

Cena za VPS (pro 1 e-shop) 

Pro lepší představu: Rozumný VPS pro střední e-shop má 2 jádra, 4 GB RAM, 50G diskový prostor se 100G zálohou, monitoringem a Anti-DDoS ochranou. Tato konfigurace vyjde cca na 900 Kč.

Pro koho je VPS vhodný?

 • Primárně pro malé a střední e-shopy, které potřebují více výkonu.
 • Pro webové projekty s vyšší návštěvností v řádu desítek tisíc měsíčně.
 • Projekty, u kterých lze očekávat výkyvy v zátěži, které mohou způsobovat: Integrace do jiných systému a pravidelné aktualizace.
 • Pokud používáte náročné filtrování nebo časté vyhledávání v databázi.
 • Segmentace uživatelů apod.
 • Pro projekty, které běží na starších technologiích a potřebují samostatnou péči.

#3Dedikovaný server

V tomto případě dostaneme podobný produkt jako u VPS s tím rozdílem, že veškerý objednaný výkon je již opravdu váš. Dedikovaný výkon je samozřejmě o něco dražší, s cenou se zde tedy dostáváme do vyšších tisíců až desetitisíců korun měsíčně.

Tato investice má samozřejmě smysl pouze v případě, že požadujeme co možná nejvyšší výkon a stabilitu. Z toho důvodu potřebujeme ideálně dva servery, tak aby byly schopné se kompletně replikovat a v případě poruchy bude jeden z nich fungovat jako záloha. Vytvoření takto velkokapacitní infrastruktury je samozřejmě další práce navíc a zde už se nákladově dostáváme poměrně vysoko.

Pro koho je dedikovaný server vhodný?

 • Velké e-shopy B2C nebo B2B s velkými nároky na výpočetní výkon.
 • Velké množství produktů, synchronizovaných z IS, ERP nebo přímo od dodavatele.
 • Nároky na cenotvorbu a počítání koncových slev pro každého uživatele.

#4Izolovaný server

Tento produkt připravujeme pro naše klienty se starší platformou. V článku o stárnutí webových technologií se dočtete, že staré verze PHP nemají bezpečnostní záplaty. Tyto servery jsou pak snadným cílem pro útoky zvenčí.

Izolovaný server je vlastně dedikovaný server, na kterém bude podpora starších technologií (zejména starší verze PHP a MySQL). Server bude oddělen od zbytku produkčních serverů. Dále na něm bude docházet k časté záloze dat a k anti-DDoS ochraně, abychom v maximální míře předešli útokům a problémům. Vše si vyžádá vyšší náklady na údržbu takového serveru.

Pro koho je Izolovaný server vhodný

 • Pro staré verze webových stránek a e-shopů běžících na PHP 5.2 a starší. V našem případě e-shopy verze 1.32 a starší.

Porovnánídedikovaných serverů

FirmaCPU jaderRAMDiskCenaCena za 1 jádro CPUCena za 1 GB RAM
eBRÁNA s. r. o.2028630 GB14 510 Kč725 Kč518 Kč
Superhosting.cz12641 000 GB9 800 Kč816 Kč153 Kč
Wedos.cz4322 000 GB5 000 Kč1 250 Kč156 Kč
Sphosting.cz4324 000 GB7 800 Kč1 950 Kč244 Kč
Spolehlive-servery.cz1632480 GB11 200 Kč700 Kč350 Kč
Digital ocean16321 200 GB17 600 Kč1 100 Kč550 Kč
AWS16321 200 GB26 664 Kč1 666 Kč833 Kč
Azure16321 200 GB25 256 Kč1 579 Kč789 Kč

* Ceny bez DPH pro dva servery z důvodů replikace. Částka nemusí obsahovat zálohování.

Na českém trhu nenaleznete mnoho nabídek, které by se daly vzájemně srovnávat. Často se stává, že v rámci cenového balíčku dostanete hodně diskového prostoru, který je levný a nevyužijete ho. Ostatní nabídky jsou poddimenzovány nejčastěji z pohledu výkonu procesoru. Ten je na celé konfiguraci naopak nejdražší.

Zahraniční servery nabízí specifické služby a vedou k nim různá opodstatnění. Zpravidla však nejsou pro e-shopy vhodné.

Petr Soukup

Petr Soukup

Produktový manažer

Petr působí ve společnosti eBRÁNA jako produktový manažer pro náš e-shop a produkty internetového marketingu. V oblasti e-commerce se pohybuje 9 let. Během té doby působil i ve společnosti Vivantis, kde vedl tým výkonnostního marketingu a vývoj interních marketingových nástrojů. Pokud mu dvě děti dovolí, tak miluje běh a lyže.

Nahoru