Upravit stránku

Dětská skupina jako součást firemní kultury

Dětská skupina v eBRÁNĚ má za sebou 8. narozeniny! V roce 2012, když projekt začínal, jsme byli první firmou v Pardubickém kraji, která otevřela (v té době „jen“) dětský koutek. Dnes už je dávno schválen zákon věnující se dětským skupinám a my tak už několik let usnadňujeme rodičům skloubení rodičovských a pracovních povinností a zpříjemňujeme maminkám návrat do pracovního procesu.

Dětská skupina představuje zařízení pravidelné péče o děti. Je potřeba řídit se všemi potřebnými pokyny a nařízeními. Například splňovat veškeré požadavky hygieny apod. Zároveň jsou dětské skupiny vedeny v evidenci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s tím, že péče o dítě v dětské skupině je vždy nepodnikatelskou a neziskovou činností.

U nás fungujeme jako neveřejná dětská skupina. To znamená, že dětská skupina je pouze pro děti našich zaměstnanců, pro které to je jeden z mnoha benefitů, který mohou využít. Dětskou skupinu po těch letech považujeme za nedílnou součást naší firemní kultury.

Kdo u nás pečuje o naše nejmenší?

O děti se stará pečovatelka/teta Táňa, která má za sebou dlouholetou praxi v péči o děti.

Děti mají nastavený program a veškeré činnosti se přizpůsobují jejich věku.

Táňa už vychovala zhruba 30 malých eBRÁŇÁČKŮ.

Dětská skupina eBRÁNA

Do skupiny chodí děti již od 6 měsíců až do 6 let a kapacita skupiny je 6 dětí.

Přemýšlíte o zavedenídětské skupiny ve své firmě?

Dětská skupina s sebou samozřejmě přináší řadu výhod, ale také možné nevýhody. Na co je potřeba myslet, než se do zřizování dětské skupiny pustíte?

Výhody

 • maminky se mohou vrátit rychleji do práce
 • děti jsou v blízkosti rodičů
 • na zřízení a fungování skupiny existují dotace
 • jedná se o jeden z firemních benefitů
 • individuální přístup díky malému počtu dětí
 • časově flexibilní
 • snadnější sladění práce a rodiny

Možné nevýhody

 • mohou chybět vhodné prostory
 • financování 
 • administrativní požadavky 
 • chybějící personál

Co se námosvědčilo?

» Pro rezervaci mají rodiče k dispozici interní registrační systém. Tam vidí, kolik dětí je již nahlášených a zda je volná kapacita. Snadno pak mohou děti na daný den zapsat.
» Dětem pečovatelka plánuje celoroční vyžití - chodí pravidelně na procházky, dopravní hřiště, mají k dispozici tělocvičnu i zahrádku. Když počasí venkovnímu vyžití zrovna nepřeje, mají např. výtvarnou dílničku, zpívánky apod.
» Během celého roku připravujeme pro děti i rodiče další akce - Mikulášská a velikonoční nadílka, akce pro rodiny s dětmi.
» Jediné, co není v rámci dětská skupiny dětem zajištěno je strava. Je nutné, aby děti měli jídlo vlastní. Nicméně ukazuje se, že pro některé rodiče je to výhoda, protože děti dostávají k jídlu přesně to, co si pro ně rodiče přejí. 

Dětská skupina eBRÁNA

Tento projekt vznikl za podpory Evropské unie.

Nahoru