Upravit stránku

Budou inkubátory StartUp projektů vakcínou proti krizi?

V Pardubicích vzniklo v únoru 2012 občanské sdružení eDELTA, které je provozováno jako studentská virtuální firma. Umožňuje studentům střední školy DELTA vyvíjet vlastní podnikatelské produkty za podpory společnosti eBRÁNA a podílet se na vývoji zakázek.

22. února, Pardubice - V České republice vznikají první inkubátory studentských StartUp projektů, ve kterých se školní týmy zabývají řešením profesionálních zadání komerčních procesů a technologií. Některé osobnosti ze školského i podnikatelského prostředí je označují za jednu z možností prevence budoucích krizí a zmírňování jejich následků.

„Studentský inkubátor StartUp projektů je vlastně studentská virtuální firma. Slouží jako vývojová laboratoř, kde si komerční firmy mohou ověřovat své postupy, nacházet nové cesty, připravovat nízkorozpočtová a dlouhodobě udržitelná řešení. Studenti mají odvahu přemýšlet jinak, než zaměstnanci, nebojí se experimentovat, ještě nevjeli do přednastavených kolejí. Vidím v tom velkou výhodu především pro technický vývoj a výzkum, třeba v oblasti informačních technologií. Zapojení studentů vysokých škol do technického rozvoje probíhá již několik let, proč ale nevyužít potenciál tisíců šikovných středoškoláků?“ vysvětluje Jiří Janků, ředitel pardubické společnosti eBRÁNA.

V Pardubicích vzniklo v únoru 2012 občanské sdružení eDELTA, které je provozováno jako studentská virtuální firma. Umožňuje studentům střední školy DELTA vyvíjet vlastní podnikatelské produkty za podpory společnosti eBRÁNA a podílet se rovněž na vývoji jejích zakázek.

„Všechny střední školy zkoušejí překonat příkop mezi školním vzděláváním a skutečnou praxí. Školní výuka nemůže dostatečně rychle reagovat na rozvoj moderních technických oborů, jako jsou právě informační a komunikační technologie. Zemědělské školy mají své školní statky, studenti zdravotnických škol chodí do nemocnic, ale v IT tyto vazby z minulosti neexistují. Studentská virtuální firma jako vývojová laboratoř a inkubátor StartUp projektů je velmi atraktivní řešení pro studenty i pro firmy. Ještě neplnoletí studenti dostávají šanci podnikat v oboru, získávat zkušenosti i peníze pro školu a pro sebe. Proč by měl budoucí IT odborník doplňovat zboží do regálu v hypermarketu, když může dělat to, co jej baví a přivydělávat si tak ke studiu, navíc pod dohledem školy?“ doplnil Jiří Formánek, ředitel SŠIE DELTA.

StartUp projekt je vývoj řešení s podnikatelským potenciálem, práce na vývoji budoucího obchodovatelného produktu. Inkubátor StartUp projektů tak umožňuje vznik vzájemných vazeb mezi studentem a firmou, které mohou vést k budoucí smluvní spolupráci a získání pracovního místa.
„Pořád mluvíme o krizi, díváme se na dnešek a neřešíme budoucnost. Přitom právě budoucí krize můžeme již dnes oslabit tím, že do vývoje technicky vyspělých procesů zapojíme s rozumnými náklady středoškolské studenty. Dnes tak získají odborné zkušenosti, které zítra prodají svému zaměstnavateli a pozítří jeho zákazníkovi. Na znalostech založenou ekonomiku nevybudujete za několik let, potřebujete na to několik desetiletí“ dokončili společně Jiří Janků a Jiří Formánek.

Studentská virtuální firma eDELTA vznikla ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje.

DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie Pardubice nabízí od roku 1994 vysoce kvalitní středoškolské vzdělání v oblasti informačních technologií a ekonomie a podnikání.

eBRÁNA s.r.o. je lídrem trhu v internetovém marketingu zaměřeném na malé a střední podniky. V poslední době  tato pardubická společnost rozšiřuje své působení na korporátní klientelu.

Kontakty

Ing. Jiří Formánek – ředitel DELTA – SŠIE, Pardubice (jiri.formanek@delta-skola.cz, 605 330 520),
Ing. Karel Michálek, DiS. – marketingový ředitel eBRÁNA s.r.o. (michalek@ebrana.cz, 777 741 039),
Ing. Jiří Janků – výkonný ředitel eBRÁNA s.r.o. (janku@ebrana.cz).

Fotky ze slavnostního křtu projektu eDELTA

Nahoru