Magazín

Zpět na všechny články Magazínu

Představujeme nový WebArchitect díl 2.

Karel Michálek | 22. 08. 2011

Představujeme nový WebArchitect díl 2.

minulém díle o systému pro správu webového obsahu WebArchitect jsme se seznámili s tím:

  • co vlastně je CMS neboli redakční systém,
  • jak je WebArchitect propojený se sociálními sítěmi (Facebook, Twitter, YouTube).

V tomto díle si ukážeme, co jsme vylepšili, aby vaše weby byly více „sexy“ a prezentace vašich informací byla pro uživatele více atraktivní.

1. Prezentace informací musí být (slide)šou

Každý kdo si už nechával vytvářet webovou prezentaci, jistě přemýšlel, jak na domovskou stránku „nacpat“ všechny informace, které se uživateli hodí. Tento přístup (neříkám, že je špatný), ale znepřehledňuje rozvržení celé stránky. WebArchitect přichází s novinkou, jak toto vyřešit pomocí Slideshow, která umí efektivně redukovat počet zobrazených informací na stránce.

Když jsem hledal, co slovo slideshow znamená, protože je to u nás tvůrců webů terminus-technicus, narazil jsem ve slovníku na to, že "Slide" je : 1. diapozitiv, 2. pojízdné sedátko ve člunu a "Show" je: 1. být viděn, 2. prezentace informací.

Rozdíl mezi výpisem a slideshow

Rozdíl mezi klasickým výpisem a Slideshow.

A to je přesně to, co naše Slideshow na webu dělá. Jedná se o postupnou prezentaci „diapozitivů“, které obsahují vaše informace. Tuto funkčnost si můžete vyzkoušet například na úvodní stránce webu www.ebrana.cz, kde se nám podařilo dostat na jednu stránku velké množství informací, a přesto nevypadá příliš plně. Slidery si také můžete prohlédnou na demu demo.webarchitect.cz.

Slideshow v CMS WebArchitect

Slideshow na demu redakčního systému WebArchitect.

Slideshow efekty samozřejmě mají své limity a nejsou v ohledu redukce obsahu webové stránky všemocné. Jedním hlavním limitem je počet slidů na stránce, kde je doporučené maximum cca 6 slidů. Druhým je nutnost vyšší technologické vybavenosti návštěvníka stránky, to znamená: vyšší výpočetní náročnost (netbooky nebo mobilní zařízení animaci budou zobrazovat trhaně), u zastaralých prohlížečů jako je Explorer 7 nebo Firefox 2.x je znatelně horší podpora .

Pozn. autora: Prosím všechny naše čtenáře, aby si udržovali své prohlížeče v nejnovější verzi. Ladění webů pro staré prohlížeče zdražuje řešení v průměru o 10 %!

Vlastnost Slideshow jsme využili i pro prezentaci novinek, tak aby to nebyl nudný výpis, ale aby se novinky střídaly v zadaném intervalu.

Slideshow v novinkách

Slideshow u novinek, "živá" ukázka na demu CMS WebArchitect.

2. Čím větší, tím lepší

Další novinkou, která dělá web postavený na systému WebArchitect atraktivnější a použitelnější jsou velká rozbalovací menu. I tuto funkčnost si můžete vyzkoušet na našem webu, když kliknete na odkaz "Služby" nebo "O nás".

Velké menu

Velké menu na stránkách www.ebrana.cz.

Výhody těchto menu shrnuje guru použitelnosti webových stránek Jakob Nielsen v článku Mega navigační vyjížděcí menu pracují dobře [en]. Hlavní výhodou je, že v takto vytvořených menu je dostatek prostoru, aby byl každý odkaz v menu dostatečně vysvětlen textem nebo informativní ikonou.

3. Fotky jako v galerii

Fotogalerie byly při řešení nové verze redakčního systému WebArchitect velké téma a věnovali jsme mu patřičnou pozornost. První vychytávka je "lightbox" – prezentace fotky po jejím zvětšení. Podívejte se sami, co se nám pro vás podařilo připravit.

Lightbox v systému WebArchitect

Popis funkčnosti a ukázka Lightboxu ze stránek eBRÁNA sportuje.

Samozřejmě jsme neskončili jen u "lightboxu", ale zapracovali jsme i na vylepšení náhledů jednotlivých fotek na stránce. Zde jsme využili moderní webové technologie jako CCS3 a JavaScritp. Tím se nám opět podařilo udělat z fotogalerie Slideshow, vějíř nebo jsme na fotky zapracovali různé druhy orámování.

4. Skvělé fonty

My webaři (co děláme weby) jsme proti DéTéPkářům (ti co dělají tiskoviny) v kreativním projevu hadicapování mimo jiné také paletou fontů, které můžeme používat. Pro web jich bylo smysluplných tak pět (Times, Arial, Verdana, Courier, Georgia). Použití dalších fontů na webu bylo téměř nemožné.

Nyní díky novým prohlížečům můžeme do vašeho webu dostat "jakýkoliv" font. Zde je ale nutné dát pozor, zda licence k danému fontu umožňuje jeho použití na webu. Pro mnohé to může být novinka, ale fonty se podobně jako software řídí licenčními podmínkami.

Moderní fonty na webuRozdíl mezi starým webovým fontem a moderním fontem.

Nový WebArchitect je připravený na to, aby takové fonty akceptoval a zobrazoval je na vašem webu. A v čem je výhoda? Za prvé za těch 10 – 15 let jsou výše jmenované fonty okoukané. A za druhé firemní font umožňuje váš web provázat s firemní identitou. Weby s využitím vlastního fontu jsou, dle mého názoru, lépe zapamatovatelné.

Závěr

V těchto dvou článcích jsme si shrnuli hlavní výhody CMS WebArchitect. Samozřejmě dalších vylepšení jsou stovky, ale pro běžného uživatele jsou to drobnosti, které zvyšují použitelnost systému a nebo reflektují aktuální požadavky a trendy optimalizace pro vyhledávače.
Dále jsme zapracovali i na vyšší bezpečnosti, stabilitě a rychlosti celého systému, což se projeví například v tom, že se vám stránka načte o pár milisekund rychleji nebo se vám na ni nedostane hacker.

Dovolte mi poslední připomenutí

Systém pro správu webového obsahu je jen malá část v celém procesu tvorby úspěšných webových stránek. Pokud webovou stránku nenavrhne někdo kdo má zkušenosti, není udělaná řádná vstupní analýza a není realizovaný průběžný rozvoj a optimalizace stránky, tak vám ani nejlepší CMS nepomůže vybudovat úspěšný internetový marketing.

Související články© 2017, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing | XHTML 1.0 | CSS 3

Nahoru ↑