Magazín

Zpět na všechny články Magazínu

Nebojte se e-learningu aneb Rozhovor s Kamilem Faistem

Hana Vaisová, Kamil Faist | 24. 04. 2013

Nebojte se e-learningu aneb Rozhovor s Kamilem Faistem

Dnes jsem vyzpovídala našeho hlavního lektora a vedoucího Oddělení vzdělávání eBRÁNA Kamila Faista. Kromě toho, že Kamil školí většinu našich kurzů, tj. od správy webových stránek, eshopů, realitních systémů, přes Google analytics, Facebook, Aukro nebo SEO, je také produktovým manažerem e-learningového vzdělávání. Jeho rukama prošli např. pracovníci Veolie, TNT nebo učitelé pardubických základních škol, kteří využívají naše e-learningové řešení nebo hotové kurzy.

Kamile, jestlipak tušíš, jaká bude moje první otázka? Řekni mi ve stručnosti, co je to e-learning?

Jde o způsob vzdělávání, kdy do hry vstupují multimédia, interaktivita a vzdělávání na dálku. Přesto je stále v některých vzdělávacích oblastech výhodné nebo dokonce nezbytné, aby alespoň část výuky probíhala prezenční formou s „živým lektorem“, ale i to umí e-learning řešit, jenom v tom případě mluvíme o tzv. blended-learningu.

Hanka a Kamil

A kde teda můžu e-learning využít? Jde to nějak zobecnit?

E-learning nabízí bohaté možnosti využití. S trochou fantazie ho můžeš použít v podstatě na cokoliv, od povinných školení ze zákona (např. školení řidičů, BOZP a PO ), interních předpisů, až k měkkým dovednostem (např. cizí jazyky, počítačové dovednosti, obchodní dovednosti atd.).

Můžeš ho využít jak pro dospělé, tak pro děti. Často se využívá už na základních školách a na těch vysokých je dneska v podstatě samozřejmostí. Velké oblibě se těší taky ve firmách a státní správě při proškolování zaměstnanců. Jeho výhodou je totiž to, že si e-learning můžeš přizpůsobit, aby vyhovoval individuálním potřebám studenta i školitele – jak časovým (studuju, kdy se mi to zrovna hodí, bez ohledu na vypsané termíny školení), tak prostorovým (když mám internet, můžu si kurz udělat třeba cestou vlakem). Školiteli odpadají také potíže a náklady spojené s koordinací účastníků, místa a času.

Ta otázka úspor je zajímavá. Vsadím se, že právě proto využívá e-learning i eBRÁNA, že?

Jednoznačně. Asi mi dáš za pravdu, že svolat 10 lidí na konkrétní hodinu a den je někdy nadlidský úkol. To při školení e-learningem odpadá. Uspoříme i na cestovném a čase studentů, který by strávili na cestě na školení. Výrazně ušetříme i na samotném lektorovi, který nemusí být přítomen po celou dobu vzdělávacího procesu. Tím šetříme prostředky sobě (např. při proškolování vlastních zaměstnanců), ale samozřejmě i klientům, kteří k nám nemusí jezdit.

Ale pozor, e-learning má i svoje nevýhody. Jde např. o náročnost přípravy vzdělávacích materiálů a kurzů. Pokud si ale vybereš oblast, která se tolik nemění a není potřeba kurz často aktualizovat, investice do jeho tvorby se Ti vrátí poměrně brzo.

Můžeš mi, Kamile, zkusit tu úsporu nějak vyčíslit?

Úsporu můžu ilustrovat třeba na běžném školení řidičů referentů. To by měli absolvovat všichni zaměstnanci, kteří řídí pro firemní účely vozidlo s hmotností do 3,5 t. Takže i já nebo kolegové z obchodního oddělení. Zkus počítat se mnou:

Ve firmě máš 10 pracovníků, kteří potřebují každoročně obnovit certifikát, z toho 5 z nich pracuje na pobočkách mimo sídlo firmy. Lektor z autoškoly si vezme za 2 hodinová školení cca 5 tis. Kč (bez cesťáku), čas 10 lidí strávených na školení vychází při průměrné mzdě 200 Kč/h na 4 tis. Kč, z toho pěti lidem uhradíš navíc cestovné a případně čas strávený na cestě. To ti udělá další tisícovku. No a nakonec náročnost koordinace na sladění času 11 lidí má nevyčíslitelnou hodnotu :-) Suma sumárum tě tahle legrace přijde každý rok na 10 tis. Kč.

Kamil a Hanka

A když je proškolíme e-learningem?

Školení řidičů přes e-learning se dá zajistit za 120 Kč na osobu. Jediným dalším výdajem je čas lidí strávený na školení (4 tis. Kč), pokud ho teda pracovníci neabsolvují ve svém volnu po večerech a víkendech. Takže náklad na zaškolení 10 pracovníků vychází na cca 5 200 Kč a e-learning je tím pádem o polovičku levnější!

Na příkladu jsi mi zmínil zákonné školení řidičů. Je e-learningová forma výuky dostačující i z pohledu zákona?

Ano, on-line školení řidičů plně odpovídá platné legislativě a nevyžaduje žádné další doškolování. Platnost certifikátu je 1 rok. Podobné je to u školení BOZP a PO, kde je ale navíc potřeba doškolit prezenčně garantem kurzu vedoucí pracovníky – jde teda o zmíněný blended-learning. Doškolení ale platí na 3 roky, takže se náklady rozloží do více let.

Kde ještě třeba používá e-learning pro interní školení eBRÁNA?

Zmíním dva nejúspěšnější a nejúspornější kurzy. Oba jsou věnované nováčkům – novým zaměstnancům a novým obchodníkům.

V tom prvním jsme jednoduše překlopili do e-learningové podoby interní pravidla společnosti vč. základních informací o organizaci a životě firmy, což hodně pomáhá personálnímu oddělení a nadřízeným pracovníkům.

Ten druhý je určen pro zaškolování obchodních zástupců a je mnohem sofistikovanější. Kromě písemných materiálů obsahuje i instruktážní videa a praktické příklady na trénování obchodních dovedností. Je v něm také sběrna odevzdaných úkolů, které musí účastníci kurzu v průběhu plnit. Systém umožňuje průběžně sledovat a vyhodnocovat aktivitu studenta.

Pro zajímavost doplním, že díky tomuto kurzu ušetří náš výkonný ředitel Jirka Janků min. 16 hodin svého času při každém náboru nováčků do obchodního týmu, které si musel v dřevních dobách eBRÁNY ze svého harmonogramu vyčlenit.

Kamil při práci :)

A jaký má takové školení ohlas?

Obecně lze říct, že si nováčci e-learning pochvalují. Můžou studovat, kdy a kde se jim to hodí. O živou interakci také nepřijdou. Mají k dispozici konzultační hodiny s lektorem, na kterých si dovysvětlí, co je zajímá a co třeba z kurzu úplně nepochopili. Takže oboustranná spokojenost :-)

Jak náročné je nasazení e-learningového vzdělávání ve firmě?

Pokud se firma rozhodne využívat e-learning k internímu vzdělávání, je dobré, aby si zajistila příslušný software LMS (learning management system = aplikace řešící administrativu a organizaci výuky v rámci e-learningu). Volně dostupný a také nejrozšířenější je např. LMS Moodle, který používáme i my.

Jeho instalace je pro průměrného ajťáka hračkou a zprovoznění nezabere víc než 2 hodiny. Náročnější je to jen s individualizací systému, např. grafické podoby nebo funkcí. Nicméně v základu tento systém obsahuje předvolené grafické šablony a šikovných funkcí má tolik, že je ani všechny nevyužijeme.

Za vyzkoušení e-learning určitě stojí :-)

Kamile, děkuju za rozhovor!

Hana Vaisová

Hana Vaisová

Marketingový specialista senior

Hanka má na starosti realizaci všemožných marketingových aktivit, sponzoringu a public relations společnosti eBRÁNA. Před tím 4 roky řídila evropské projekty a zastávala pozici PR manažerky v neziskovém sektoru.

Další články autora:

Kamil Faist

Kamil Faist

Vedoucí oddělení vzdělávání

Kamil má kompletně na starost chod Školicího střediska eBRÁNA. Setkat se s ním můžete na jeho školeních k produktům eBRÁNA, školení SEO, Facebook, Aukro, LMS Moodle a mnoha dalších.

Další články autora:


Kamil Faist

Kamil Faist

Vedoucí oddělení vzdělávání

Kamil má kompletně na starost chod Školicího střediska eBRÁNA a je produktovým manažerem e-learningového vzdělávání. Setkat se s ním můžete na jeho školeních k produktům eBRÁNA, školení SEO, Facebook, Aukro, LMS Moodle a mnoha dalších.

Hana Vaisová

Hanka Vaisová

Marketingová koordinátorka

Hanka má na starosti realizaci nejrůznějších marketingových aktivit a Public Relations společnosti eBRÁNA. Před tím působila 4 roky v neziskovém sektoru, kde řídila projekty financované z fondů EU a zastávala pozici PR manažerky.


© 2017, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing | XHTML 1.0 | CSS 3

Nahoru ↑