Magazín

Zpět na všechny články Magazínu

Firemní weby z pásové výroby

Jiří Janků | 09. 10. 2010

Firemní weby z pásové výroby

V roce 2010 jsem s časopisem EKONOM spolupracoval na zajímavém článku „Firemní weby z pásové výroby". Čtenáři se v něm mohli dozvědět o principech společnosti eBRÁNA, našem vlastním boji proti ekonomické krizi, a o tom, jak to chodí na českém trhu s internetovými stránkami.

Začalo to jen náhodou. Jiří Janků si při studiu ekonomicko-správní fakulty v Pardubicích přivydělával mezinárodním obchodem s kovovým šrotem. Jeho obchodní partneři v západoevropských hutích měli ale tehdy lepší přístup k informacím z komoditních burz, a tak měli navrch při vyjednávání o cenách.

Aby se jim vyrovnal, koupil si data od agentury Reuters a napadlo ho, že by mohl vytvořit portál pro ostatní obchodníky z Česka. Tak začalo partnerství se spolužákem - softwarovým vývojářem Martinem Semerádem. Jejich první server www.šroty.cz funguje dodnes.

Řada obchodníků, která adresu využívala, studenty žádala o pomoc s výrobou jejich vlastních stránek. A tak se z obchodníků se šrotem stali profesionální tvůrci internetových prezentací.

Internetová firma na pásu

Od začátku založili svou firmu odlišně od konkurentů. Běžné je, že každou zakázku vytváří tým tvůrců, který se jí věnuje od začátku do konce. Ne tak eBRÁNA a její šéf, který se rád inspiruje u výrobních postupů osvědčených v průmyslu.

Vyrábí weby v podstatě formou pásové výroby. Jednotliví pracovníci dělají vždy jen jednu konkrétní činnost a pak výrobek, v tomto případě software, předají dalšímu pracovníkovi na pomyslném pásu. Výrobní proces je proto efektivnější, a díky tomu má eBRÁNA nižší ceny než konkurence. Z toho těží hlavně v dnešní době, kdy zákazníci kvůli krizi omezují své IT a marketingové rozpočty.

Vyplňte alternativní text Výroba webových stránek v naší společnosti.

Krize v oboru totiž zvýšila důraz na efektivitu. Firmy nabízející dodávku internetových prezentací tak byly vloni pod výrazně vyšším cenovým tlakem. Navíc ubyla poptávka po marketingově orientovaných projektech, například reklamních kampaních. Na druhou stranu se pytel roztrhl se zakázkami na tvorbu stránek, které přinášejí zákazníkům vyšší zisky, jako jsou e-shopy. "Přes všechny škrty v rozpočtech firmy však i nadále preferují kvalitu před cenou," hodnotí situaci na trhu Petr Jareš, obchodní a marketingový ředitel jedničky mezi českými dodavateli webů, pražské firmy Et Netera. Krize ale zdaleka není u konce, a tak ne všichni vidí letošní rok optimisticky. "Očekáváme pokles. Firmy šetří a prakticky neinvestují, protože se na všech úrovních snížily příjmy z podnikání," vysvětlil ředitel dalšího z předních výrobců internetových stránek společnosti Aaron Group Zdeněk Hoffmann.

Miliarda za weby

Na trhu tvorby webů se v Česku ročně protočí více než miliarda korun. Jen 12 největších hráčů v zemi, kteří jsou sdruženi v Asociaci dodavatelů internetových řešení a pracují především pro velké podniky, utržili za loňský rok odhadem 650 milionů korun. A to jde jen o špičku ledovce. "Je zde dalších zhruba 700 firem, které dodávají weby pro malé a střední podniky," řekl výkonný ředitel asociace Václav Šourek. Mezi ně se řadí i eBRÁNA.

Podle Janků nemá jeho firma mezi dodavateli prezentací pro malé a střední firmy v podstatě konkurenci. S tržbami, které se vloni přiblížily hranici 30 milionů korun by se mohla zařadit mezi TOP 12. Od svého vzniku vytvořila asi 2000 webových projektů. Měsíčně jich z firmy vzejde třicítka, z toho tři až čtyři e-shopy. Na weby z dílny eBRÁNA chodí měsíčně milion uživatelů.

Městečko eBRÁNA jako za Bati

Většina lidí, kteří pro eBRÁNA pracují, přišla z pardubické univerzity nebo z okolních vysokých škol. Jde tak vlastně o studentskou firmu. "Sociální vazby mezi našimi pracovníky jsou tedy poměrně silné," vysvětluje Janků, který hodně myslí na to, aby se "jeho" lidé měli dobře. "Když se u nás budou dobře cítit, budou i dobře pracovat," připomíná své motto. V centrále tak je nyní již posilovna a odpočinková místnost, kde si lidé mohou po obědě dát třeba 20 minut "šlofíka". Letos chce Janků využít poklesu cen nemovitostí.

Zlín Zdroj: www.shutterstock.com

Plánuje totiž koupit nějaký větší objekt, kde by se pro zaměstnance zřídilo třeba hřiště na basketbal nebo golfová odpalovací rampa. "Pořád máme vizi eBRÁNA městečka," sní o budoucnosti. "Něco takového od Baťových dob nikdo nezrealizoval," dodává Baťův obdivovatel, který má fotku a myšlenky guru českého průmyslu ve své kanceláři denně na očích. Motivace zaměstnanců je podle majitele eBRÁNA jednou z cest, jak vyzrát na krizi. Přičemž ale není nutné motivovat jen penězi. Důležité je hlavně vytvářet dobrou kolegiální atmosféru. "Lidé, kteří se do práce těší, určitě odevzdají lepší výkon," říká.

Janků své lidi samozřejmě motivuje i finančně, ale buduje u nich zároveň i loajalitu. Vyplácí jim sice v podstatě běžné výkonnostní odměny, říká tomu však akcie. Lidé na ně mají nárok po dvou letech v eBRÁNA a majitel přitom podle výsledků práce rozhoduje kolik jich který pracovník získá. S každou akcií je spojený určitý podíl na zisku, který se vyplácí pololetně. Přitom všem se firma chová za každou cenu šetrně. Potíže v krizi mají podle Janků firmy, které v době konjunktury zisk "projedly" a svůj rozvoj financovaly z úvěrů. Tak se ale eBRÁNA nikdy nechovala. "Činnost financujeme výhradně z vlastních zdrojů. Pořizujeme jen to, na co si vyděláme," shrnuje. Vloni si tak například eBRÁNA mohla koupit konkurenční firmu Wizards CZ.

Expanze do všech regionů

Kromě centrály v Pardubicích má dnes eBRÁNA obchodní zastoupení také v sousedním Hradci Králové, Liberci, Praze a od loňska i v Olomouci. V každé regionální kanceláři pracují zhruba dva obchodníci. Letos chce ale výrazně expandovat. V plánu je otevření obchodních kanceláří ve všech krajských městech.  Expanze nebude zadarmo a firma na ni chce dát většinu loňského zisku, který dosáhl asi milionu korun. Hodně si od ní ale slibuje. Janků předpokládá, že noví obchodníci přinesou rychle nové zakázky a tržby by se tak mohly v letošním roce zvednou až na 33 milionů korun. Náklady na investici by se tak rychle vrátily.

Recept na krizi firmy eBRÁNA

Pracovat a nekrást

"Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek," řekl Tomáš Baťa v roce 1932 o velké hospodářské krizi. A podle spolumajitele eBRÁNA Jiřího Janků to doslova platí i o současné ekonomické situaci. Jeho firma se snaží chovat jinak. Nevyužívá lobbisty, kteří dohazují výhodné státní zakázky, neuplácí. Snaží se zákazníky oslovit levnou a pro obě strany výhodnou nabídkou.

Zainteresovat zaměstnance

Spokojení lidé = dobře odvedená práce. Tak shrnuje Janků svou personální politiku. Na své lidi má vysoké nároky, zároveň pro ně ale hodně dělá. V centrále zřídil například fitness, letos plánuje vybudovat sportoviště a jeho snem je městečko eBRÁNA.

Využít osvědčený model

Janků se hodně inspiruje u úspěšných průmyslníků. Firma, která podniká v ryze moderním byznyse na internetu tak pracuje podle norem a weby tvoří v pomyslné pásové výrobě.

Mít vizi

Podle Janků nelze rozvíjet firmu aniž by neměla jasný cíl. A eBRÁNA vizi má. Chce být jedničkou na trhu, chce svým zákazníkům pomoci vydupat z internetu vše co lze a chce, aby si její lidé mohli díky dobré práci realizovat i své osobní cíle.

Jiří Janků

Jiří Janků

Výkonný ředitel

Jirka je jedním ze spoluzakladatelů společnosti eBRÁNA, kde zastává pozici výkonného ředitele. Z firmy, kterou založili dva spolužáci při studiu VŠ, vybudovali společnost patřící mezi 10 největších výrobců webových stránek v ČR. Jirka tak dobře rozumí situaci, kdy firma vyroste a potřebuje profesionální marketing, který ji posune ještě dál.

Další články autora:© 2017, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing | XHTML 1.0 | CSS 3

Nahoru ↑